Przejdź do głównej zawartości

To się musiało tak skończyć, a właściwie to zacząć.

Będzie rzecz o rowerach, sprawa dość przewidywalna...



Nowa Zelandia nie jest krajem rowerowym z wyboru, no chyba że mieszkasz w centrum naleśnikowego Christchurch albo na płaskiej równinie Invercargill. Tu rządzą samochody- rowery częściej przemieszczają się na ich wieszakach tam gdzie już można bezpieczniej sobie turystycznie pojeździć.

Ciężko to też zmienić w Auckland gdzie ścieżki dopiero zaczynają łączyć się w coś użytecznego niż bardziej tylko reprezentacyjnego. No i największy zabójca rowerowej motywacji:  tu nie ma łagodnych górek, a zbocza antycznych wulkanów są strome i ubijają praktycznie każdego oprócz  bajecznie umięśnionych żylastych wymiataczy na kolarkach.

Jak można się domyśleć nasza ekscytacja elektrycznymi rowerami nie skończyła się jednym wypożyczeniem i jazdą na Hauraki trail, podrążyliśmy temat negocjując dobrą ofertę cenową od fatbikeshop.nz
Z racji że garaż nawet tak duży jaki mamy nie jest z gumy mój górski rower z lomabardu powędrował do fajnego chłopaka z Nowej Kaledonii który dopiero rozpoczyna przygodę w NZ.

Ania zawładnęła dokładnie ten sam egzemplarz co próbowany na targach, ja natomiast że wolałem klasyczną "nie-przełamaną" ramę wziąłem model z poprzedniej edycji - używany z prywatnych zasobów Luke'a.

Oba rowery mają w odróżnieniu od tych z wypożyczalni silniki pełnych 500W (a nie 250W), zestaw tarczówek i podstawową konfigurację przełożeń zupełnie wystarczającą do wspomagania. Co jest fajne dla Ani pomarańczowy ma nowszy kontroler z "soft startem" bo te 500W potrafi nieźle kopnąć, u mnie jest bardziej surowo, bez wspomagaczy;>



Na efekty nie trzeba było długo czekać:

Miejsca niedawno dostepne tylko samochodem lub dłuuugim spacerem są już osiągalne podczas popłudniowego wypadu, a spocić się trzeba na wyraźne życzenie.

Bez większego wysiłku zrobiliśmy jednego popołudnia bardzo trudny i stromy szlak na którym kiedyś mozolnie testowalem swojego górala - nie tylko wtedy lało od góry - ja też wtedy wróciłem przepocony do cna.


Wyjeżdżamy spod domu:


Po pokonaniu bramy anty-samochodowej:


"Śluza samochodowa" dla mieszkańców między bramami na trasie


Wjazd na dziką część Lower Nihotupu:



Trasa wzdłuż rury - "Pipeline track"



Grube opony są do trawersowania szlaku idealne, a na zjazdach stabilność jest wprost niewiarygodna.



Pojechaliśmy zupełnie ad-hoc w 20 minut na French Bay - zatokę zupełnie po drugiej stronie masywnego wypiętrzenia Titirangi. Kiedyś bylismy tam piechotą ale ta opcja to ok 2-3 godzinny spacerek po serpentynach.






Mamy już też za sobą nowo poznaną lokalną rozrywke dla tubylców maniaków off-roadu - czyli jazdę po plaży Muriwai która podczas 3-5 godzinnego odpływu.  Gdy ujawnia się 20 kilometrowy pas do szaleństw po mniej lub bardziej ubitym piachu. Do pewnego stopnia można było nawet zjechać na ten suchy i mniej ubity - nawet udało mi się wjechać na siodło wydmy w drodze powrotnej.














Jak widać kiwi mają się gdzie bezkarnie wyszaleć. I dobrze!


Żonka szaleje!


Efekty maksymalnego gazu do dechy ze wspomaganiem.


Ojciec z synkiem trenują na quadach:


Jak widać na poboczu jest to normalna droga ze znakami - oczywiście na niektóre rzeczy przymyka sie tu oko...


Takie przestrzenie że nawet panorama artystycznie się wyciągnęła:


Powoli wracamy - tym razem pod wiatr i wcale nie jest za gorąco:




No i wreszcie las Riverhead - też już tu gościł w ramach spaceru więc miejscówki wydawać się będą znajome. Pojechaliśmy oczywiście o wiele większą pętlą, a zjazdy kamiennymi serpentynami zadowoliłyby najbardziej wymagąjącego fana downhillu.


Już kiedyś fotografowany placyk ze złomem:



Widoki z trasy:





Lasy Riverhead przypominają mi Szwecję:



Niesamowity kolor gliny:






Powrót i zamknięcie pętli lokalną szosą:



Opracowałem już dość solidny system pakowania obu pojazdów do samochodu, zajmuje nawet mniej czasu niż perspektywa wrzucania klasycznie na dach...
Jedynym ograniczeniem wydaje się że raczej ciężko było by zabrać się z tą opcją samolotem . Linie kategorycznie odmawiają (z małymi wyjątkami) przewozu wielkopojemnych baterii litowo jonowych..
Zasięg: mimo dziwnych wskazań sterownika na kierownicy, szczególnie pod większym obciążeniem, na żadnej z wycieczek nie udało nam się wyjechać baterii do spodu. Deklaracje typu 70km należy traktować anegdotycznie zwłaszcza w tym terenie gdzie mozna raczej liczyć na 30-50km ale potencjalny koniec energii nie oznacza końca wycieczki. Można spokojnie dotoczyć się klasycznie - jazda jak turystykiem z dopakowanymi sakwami. Choć wyłączenie wspomagania na życzenie boli - efekt wjechania w gęste błoto lub poprzez kopny śnieg :)








Komentarze

  1. Noooo to co gratulacje z zakupu i duzo sacji ladujacych po drodze na dluzszych szlakach :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Zarąbiste...ale elektryczne? serio? Poszliście na łatwiznę :)
    A gdzie przyjemność zrobienie z siebie błota w trasie i zmachania się tak, że zejście z roweru oznacza siądnięcie na glebie bo nogi są jak z gumy :P Blondi pamiętasz ponad 120km z Józefowa?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wspomnienie wysp psów i kurczaków - Cook Islands - Rarotonga cz.II

No i mamy obiecaną,część II Vayanga Itu Na początku wrzucam rewers słynnego banknotu i opowiem jego historię - a że bywam złośliwy to na awers z gołą babą musicie przewinąć do samego końca! Na tej stronie mamy boga morza (Tangaroa) oraz tubylca w swojej łodzi o zachodzie słońca, oraz w tle lokalne monety. By rozpocząć jakoś tę historię w tym miejscu powiem tylko że na drugiej stronie znajduje się niewiasta płynąca topless na rekinie z kokosem w ręku z czym wiąże się legenda: Folklor głosi, że we wschodniej Polinezji żył bóg oceanu zwany Tinirau. Mieszkał na pływającej wyspie zwanej Świętą Wyspą Motu-Tpau, a o jego ukochanej Inie opowiada piosenka z wyspy Mangaia.  Legenda mówi, że Ina zanurzyła się w morzu w poszukiwaniu Tinirau i najpierw wezwała ryby, aby jej pomogły. Były za małe i została wrzucona ledwie do płytkiej laguny. Cztery próby doprowadziły ją jedynie do zewnętrznej rafy, a ryby, które próbowały jej pomóc, zostały trwale naznaczone biciem, jakie im zadawała. Wtedy rekin mo

Round the Goory - jeszcze raz

Wilka, jak mówią, ciągnie do lasu.  Obecnie jako że mamy już zaawansowaną jesień można raczej przy okazji dostać w lesie wilka. Jakkolwiek nie patrzeć upatrzyłem sobie pewne wyzwanie do zrealizowania nim ogarnie nas mroźna zima - uhu, ha.: Czyli w dzień dwanaście w nocy dwa - Finowie zakładaliby pod wieczór podkoszulki ale z drugiej strony pewnie by wygineli Grecy....ale do brzegu: Wyzwanie polegało na zrobieniu podobnej rundki jak kiedyś urodzinowo samochodem. Dookoła masywów Pihangi i Tihii, Tongariro z Mt Ngauruohe oraz niemalże wiecznie śnieżnego Ruapehu -  tym razem rowerem . Miało być jak za starych czasów - czyli rower, wszystko ze sobą: namiot ,śpiwór, mata, tratatata i pewnie udowodnienie samemu sobie że jeszcze cały czas mogę.  Taki to syndrom wieku średniego - nic nie poradzisz. Przygotowania do planowanej pętli prawie dwustu kilometrów trwały nieco ale i tak nie obyło się oczywiście bez improwizacji na ostatnią chwilę - tych McGyverowych, co ratują sytuację za pięć dwunast

Jesień i zima idzie - nie ma na to...

 Witam po dluższej przerwie na kolejną w miarę możliwości bierzącą porcję Nowozelandzkiego grochu z kapustą lub lokalnie - fish&chips. Dziś będzie o kilku wyrwanych letnich dniach z objęć cyklonów i huraganów, jak zwykle dział rowerowy, remontowo-budowlany z prawie finalizacją kuchni,i inne nieokreślone takie tam. Dział związany z drukiem 3d przekroczył objętościwo moje wszystkie wyobrażenia i znajdzie miejsce w dedykowanej serii. Mieliśmy po drodze jak już wiecie sezon cyklonów, trafiło też w Australię ale Ozzi mieli fart i wir kategorii czwartej wbił się w kontynent w takim miejscu że tylko nawodnił pustynię i zdemolował dwa składziki na rękawice bokserskie dla kangurów. Potem, jak to w życiu, nastąpiła jesień i o dziwo zaskoczyła piękną pogodą.  Zaczniemy jednak od zbiorów lokalnych, było więcej, ale zostały spożyte (pomidory i truskawki): Było bardzo dużo żółtych cukinii, wszystkie zdecydowanie za dobre by dały sie upolować na czas. Papryka wprawdzie po sąsiedzku ale też lokaln