Przejdź do głównej zawartości

Zrób sam Nową Zelandię część XVIII - Pancerny uchwyt rowerowy za 50$

Udało się wyszukać ciężki i solidny - a co najważniejsze firmowy uchwyt na rowery do 60kg.


Zamiast 169$ kosztował nas 40$ - i tak sporo jak na ceny ulubionego złomu ale faktycznie nikt go nigdy nie użył.
Niestety jest on przystosowany do zamocowania na kuli hakowej od przyczepy.

Po odpytaniu lokalnych certyfikowancyh instalatorów wyszło nam że zaistalowanie tego do vana nie jest takie proste z uwagi na niestandardową nadbudowę, co oczywiście wiązało się że zamiast typowych 400-500$ za zaczep z kablami trzeba będzie dorabiać specjalne ramiona itp. Minimum półtora tysiąca albo i więcej.. Jako że i tak już przy pełnym naładowaniu balansujemy na granicy maksymalnej ładowności ciągnięcie czegokolwiek i tak byłoby dyskusyjne.

Postanowiłem zamocować bagażnik do haka bez mocowania do miejsca podpiecia przyczepy...

Kolejnym znaleziskiem który przypieczętował decyzję było, a raczej była, sama odkręcana kula do haka zabezpieczona wielką śrubą 30-tką. Znaleziona w Salvation Army Family Store za 10$.
Mając to wszystko w zanadrzu rozpocząłem kolejny projekt:

Po roznitowaniu blaszango zabezpieczenia tylnej burty mogłem dokładnie zaplanować miejsce zamocowania uchwytu by przechodził przez pogrubioną część a najważniejsze nie mógł się obrócić pod ciężarem stojaka.



 Dla pewności jak widać to na dalszych zdjęciach dodałem wzmocnienie poniżej.
W środku czarnej tuby siedzi kula hakowa na sztywno zablokowana śrubami - odkręcamy tę dolną - bo łatwiej.



Dużo farby antykorozyjnej:


 Na górze zaś udało się dopasować coś co kiedys było stojakiem na coś w stylu laski ortopedycznej lub kul. Miałem w szufladzie z demontażu ambulansu:



Po rozcięciu i odgięciu oraz zamocowaniu do drzwi stojak pięknie tam wskakuje. Aby wybić mu z głowy inne wybryki zabezpieczam mocowanie szeroką taśmą rzepową.





Dodatkowo w miejscach wklęsłości na światła założyłem punkty mocowań odciągów.




Pierwszy większy rejs z dwoma rowerami do Turangi. Dałem nawet płytkę odblaskową i jestem i tak bardziej legalny niż 99% rowero-wozów. W NZ na "miastowych" dystansach mało kto przejmuje się zasłonietymi światłami czy tablicą, no ale my jeździmy 340km w jedną stronę...




Przy pierwszych próbach światła niestety jakkolwiek nie manewrowaliśmy rowerami zdawały się czasami przysłaniane szczególnie z prawej. Dodałem więc dodatkową parę na bocznych odbojnikach. Na początku chciałem je dac na górze ale po doczytaniu się w przepisach wyszło że na tej wysokości można tylko wtedy gdy nie ma innego wyjścia, a było i to łatwiejsze.





Pod te diody do oświetlenia tablicy podpiąłem wsteczny:)


Kable od wewnątrz wymagały trochę pracy:





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Round the Goory - jeszcze raz

Wilka, jak mówią, ciągnie do lasu.  Obecnie jako że mamy już zaawansowaną jesień można raczej przy okazji dostać w lesie wilka. Jakkolwiek nie patrzeć upatrzyłem sobie pewne wyzwanie do zrealizowania nim ogarnie nas mroźna zima - uhu, ha.: Czyli w dzień dwanaście w nocy dwa - Finowie zakładaliby pod wieczór podkoszulki ale z drugiej strony pewnie by wygineli Grecy....ale do brzegu: Wyzwanie polegało na zrobieniu podobnej rundki jak kiedyś urodzinowo samochodem. Dookoła masywów Pihangi i Tihii, Tongariro z Mt Ngauruohe oraz niemalże wiecznie śnieżnego Ruapehu -  tym razem rowerem . Miało być jak za starych czasów - czyli rower, wszystko ze sobą: namiot ,śpiwór, mata, tratatata i pewnie udowodnienie samemu sobie że jeszcze cały czas mogę.  Taki to syndrom wieku średniego - nic nie poradzisz. Przygotowania do planowanej pętli prawie dwustu kilometrów trwały nieco ale i tak nie obyło się oczywiście bez improwizacji na ostatnią chwilę - tych McGyverowych, co ratują sytuację z...

Kiwi Funcargo

Dla ciekawych kupiłem praktyczne jeździdło: Toyota Funcargo 1.3 za ok 10tys zl. 110 tys km przebiegu, rocznik 2000, ciemne szyby & owiewki ale też kilka obtarć i jedna plamka rdzy na wgniotce z lewej. Aha i wiem kołpak lewy przedni gdzieś wcięło, trudno. Wszelkie akcesoria z klimą i elektryką oraz łacznie z 5 calowym TV w środku do Japońskiej telewizji NHK, CD, radio i kaseciak odsłanijacy sie zza ekranu - niezły bajer. Szkoda że po japońsku ale jakoś daję radę włączyć radio. W środku syf straszliwy po Chińczykach więc spędziłem deszczowe przedpołudnie na ogarnięciu wszystkiego. Mimo szperania wszędzie nie stwierdziłem obecności rudej czy innych problemów - to zasługa braku zim. Jeździ zupełnie fajnie - trzeba będzie napiąć pasek alternatora bo popiskuje - sprawę na razie załatwiłem antypoślizgowym sprayem z dyskontu. Światła przydało by się przepolerować ale ten model tak ma więc załatwię jak będę miał czym.

Jak powiększyć dom o 41%?

Witajcie drodzy oglądacze. Dziś będzie trochę o pomyślnie zakończonej epopei pod nazwą "zadaszenie tarasu" lub jak kto woli powiększenie domu o 18m2. Na początku był...o dziwo projekt (tu już w wersji ostatecznej oczywiście):  A fizycznie... zaczęło się niewinnie gdyż zamierzałem wykorzystać umieszczone uprzednio w ziemi słupy na których wisiały słoneczno-chronne żagle: Projekt na początku przed wizualizacjami 3d  - jak to zwykle bywa - optymistycznie zakładał dodanie trzech słupów przy domu, potem jakieś tam ścianki, dach, okna, szuru-buru i gotowe,  ha, ha, ha. Po zdjęciu misternej żaglowej konstrukcji dwóch kwadratów i trójkąta okazało się że słupy wystawione prawie rok na działanie wiatru, słońca i deszczu wypaczyły się niemiłosiernie i nadają sie albo do prostowania albo do wykopania i na opał.   Po empirycznym sprawdzeniu iż nie da się odwinąć odkręconego na słojach słupa za pomocą namoczonej i suszonej w słońcu owiniętej okrętowej liny, nie pomaga też pol...