Przejdź do głównej zawartości

Zrób sam Nową Zelandię część XII - camperolans - Mimo ciemności łapię fazę

Wiem że wydaje się to niepojęte ale w tym czasie gdy pławicie sie w upałach - u nas poranki są zimne:



Baaardzo zimne!
To oznacza że nawet moje wstawanie (przed pracą) nie daje zbyt wiele bo za zimno by myśleć.


Któraś sobota rano gdy wyszedłem przeszlifować zamalowania po lampach sygnalizacyjnych tuż pod poziomem dachu. Coś jakoś tempo to szło - rzut oka na dach.
Acha, chyba jest warstwa lodu:


W takich warunkach nie jest łatwo, a i tak większości roboty nie było bezpośrednio widać mimo że zakończyłem montaż zbiorników i doprowadzeń do nich. Robota koszmarna bo przy każdym ruchu osypuje się na ciebie wiekowe błotko z podwozia, a ręce mdleją od trzymania ich nad głową. Można też wesoło oberwać ześlizgnietym kluczem po nosie lub czole. Co jakiś czas na zewnątrz hulał radośnie deszcz spłukując mi nakrętki i podkładki.
Zbiorniki jednak zaistalowane mimo przeciwności natury i główne rury doprowadzone. Kiedyś będą zdjęcia bo włażenie tam jest klaustrofobiczne i na razie mam dość.

Jeszcze więcej zimy!!!


Na kolejnym zdjęciu poglądowym nowa ściana która poszła na ocieplenie. Gnieździ się tam rura od nagrzewnicy. W razie potrzeby każda klepka jest zdjemowalna odzielnie bo trzyma sie na tasmie rzepowej.

Mniej więcej coś takiego jest pod spodem - tu akurat druga ściana - listwy przykręcane tak samo do klejonych klocków. Tu będzie to rusztowanie pod ścianę wodoodporną więc użyję najprawdopodobniej znanych białych zdobycznych paneli plastikowych. Z uwagi na ten nierówny garb kabiny docinanie będzie ciekawe.


Na obrazku poniższym za to kawałek nowego akumulatora, odcinacz napięcia oraz tzw. shunt (wysoko prądowy bezpiecznik ostatniej szansy na 100A zakładany na masę). Instalacja elektryczna jeszcze niekompletna.


Panele zostały wreszcie wyciągniete na światło dzienne i przetestowane w połączeniu szeregowym


Po przedpołudniowej walce z nitonakretkami i zarobieniu 24 otworów pod śruby montażowe - pierwsze przymiarki.
Po drodze jeszcze były korekty bo okazało się że środkowe otwory nie wypadają symeerycznie - jako że otwory przymierzałem tylko jednym panelem wyszło że musiałem powtarzać 4 dziury...Więc 28 nitonakrętek.


Na obrazku powyżej walczę z ostatnim panelem. Ogólnie było wesoło bo dla tych pozostałych musiałem włazić od drugiej strony lub od tyłu, a co kilka minut przychodził deszczyk robiąc mi na dachu bardzo efektywną pochyłą ślizgawkę.


Zgodnie z planem kable wylądowały pod panelami gdzie się da. Same też ogniwa mają podściółkę z maty gąbkowej dla izolacji od nagrzanego dachu. Niby to nie blacha ale też lubi się nagrzać w lecie, a przegrzane cele tracą na efektywności.


Koniec dnia ale już zrobione, kable już w środku i nawet tuż przed zachodem miałem jeszcze dobre 60V napiecia. W szczycie ma być ok 85V na max. 400W mocy.


W tak zwanym międzyczasie dotarł do nas kran i dość sprawnie się wpasował. Przynajmniej jakoś to wygląda domowo bo krany niskociśnieniowe do kamperów to porażka - plastikowe rurki z aparycją sedesu z bakelitu lub rurki spieniacza ekspresu do kawy:


Kran zasilany jest nożną pompką membranową więc w razie braku prądu nadal będzie woda. Wydajność przestowaliśmy najpierw w kuchni i nawet z sitkiem jest nieźle więc nie trzeba zawężać przekroju. W dole też odprowadzenie wody szarej oraz kable czujników poziomu cieczy w obu zbiornikach.



Apropos kuchni: mamy już śliczne wycięcie na kuchnię gazową - niesymetryczne by spełnić wymagania bezpieczeństwa o odstępie od ścian 90mm. Czeka mnie jeszcze okap bo ma być metr do góry (nijak możliwe) wiec okap bedzie na dole z maty szklanej niepalnej. mamy do góry ok 40cm i więcej nie bedzie.


Ale z blatem już wygląda lepiej:)


Po drodze jeszcze jedno wyciecie, tym razem na szufladową lodówkę:


Pod lodówkę dałem półkę która stanowiła kiedyś jakąś wcześniej wycietą część vana - autokanibalizm pełną gebą:


Kilka godzin później lodówka zamontowana!


Ta sama lodówka z zewnątrz. Zgodnie z przewidywaniami odczepiany kompresor wylądował poniżej bo zabrakło 8cm. Szkoda ale braliśmy to pod uwagę.


Kolejne wycinanki naszego modułu kuchennego - tym razem pod wąski moduł kosza na śmieci. Wychyłowy kosz już się robi. W tle widać docelowe miejsce toalety:


Toaleta dostępna bedzie oczywiście z drugiej strony przez kolejną specjalną dziurę. Drzwiczki już są ale koncepcja wysuwania jeszcze się rodzi. Podejrzewam gdybym zaczął testować tron może urodzić się szybciej bo najlepsze pomysły są często w tych rejonach:>


I tym pozytywnym akcentem...do następnego!

Komentarze

  1. No w koncu nowy wpis :) Juz myslalem ze zapadliscie w sen zimowy :) Kupa roboty. Szacun :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Round the Goory - jeszcze raz

Wilka, jak mówią, ciągnie do lasu.  Obecnie jako że mamy już zaawansowaną jesień można raczej przy okazji dostać w lesie wilka. Jakkolwiek nie patrzeć upatrzyłem sobie pewne wyzwanie do zrealizowania nim ogarnie nas mroźna zima - uhu, ha.: Czyli w dzień dwanaście w nocy dwa - Finowie zakładaliby pod wieczór podkoszulki ale z drugiej strony pewnie by wygineli Grecy....ale do brzegu: Wyzwanie polegało na zrobieniu podobnej rundki jak kiedyś urodzinowo samochodem. Dookoła masywów Pihangi i Tihii, Tongariro z Mt Ngauruohe oraz niemalże wiecznie śnieżnego Ruapehu -  tym razem rowerem . Miało być jak za starych czasów - czyli rower, wszystko ze sobą: namiot ,śpiwór, mata, tratatata i pewnie udowodnienie samemu sobie że jeszcze cały czas mogę.  Taki to syndrom wieku średniego - nic nie poradzisz. Przygotowania do planowanej pętli prawie dwustu kilometrów trwały nieco ale i tak nie obyło się oczywiście bez improwizacji na ostatnią chwilę - tych McGyverowych, co ratują sytuację z...

Kiwi Funcargo

Dla ciekawych kupiłem praktyczne jeździdło: Toyota Funcargo 1.3 za ok 10tys zl. 110 tys km przebiegu, rocznik 2000, ciemne szyby & owiewki ale też kilka obtarć i jedna plamka rdzy na wgniotce z lewej. Aha i wiem kołpak lewy przedni gdzieś wcięło, trudno. Wszelkie akcesoria z klimą i elektryką oraz łacznie z 5 calowym TV w środku do Japońskiej telewizji NHK, CD, radio i kaseciak odsłanijacy sie zza ekranu - niezły bajer. Szkoda że po japońsku ale jakoś daję radę włączyć radio. W środku syf straszliwy po Chińczykach więc spędziłem deszczowe przedpołudnie na ogarnięciu wszystkiego. Mimo szperania wszędzie nie stwierdziłem obecności rudej czy innych problemów - to zasługa braku zim. Jeździ zupełnie fajnie - trzeba będzie napiąć pasek alternatora bo popiskuje - sprawę na razie załatwiłem antypoślizgowym sprayem z dyskontu. Światła przydało by się przepolerować ale ten model tak ma więc załatwię jak będę miał czym.

Jak powiększyć dom o 41%?

Witajcie drodzy oglądacze. Dziś będzie trochę o pomyślnie zakończonej epopei pod nazwą "zadaszenie tarasu" lub jak kto woli powiększenie domu o 18m2. Na początku był...o dziwo projekt (tu już w wersji ostatecznej oczywiście):  A fizycznie... zaczęło się niewinnie gdyż zamierzałem wykorzystać umieszczone uprzednio w ziemi słupy na których wisiały słoneczno-chronne żagle: Projekt na początku przed wizualizacjami 3d  - jak to zwykle bywa - optymistycznie zakładał dodanie trzech słupów przy domu, potem jakieś tam ścianki, dach, okna, szuru-buru i gotowe,  ha, ha, ha. Po zdjęciu misternej żaglowej konstrukcji dwóch kwadratów i trójkąta okazało się że słupy wystawione prawie rok na działanie wiatru, słońca i deszczu wypaczyły się niemiłosiernie i nadają sie albo do prostowania albo do wykopania i na opał.   Po empirycznym sprawdzeniu iż nie da się odwinąć odkręconego na słojach słupa za pomocą namoczonej i suszonej w słońcu owiniętej okrętowej liny, nie pomaga też pol...